Domy a chlazení

Domy a chlazeníPo letošním teplotně nadprůměrném a dlouhotrvajícím létě leckoho napadá, jak a zda začít řešit chlazení svého bytu nebo domu.

Na firmu ATREA se neustále obrací noví potenciální zájemci, tak v hojné míře i stávající klienti, které zajímá, zda by problém vysokých teplot nemohli vyřešit přes již nainstalované systémy ve svých bytech.

Jelikož je tato problematika nesmírně zajímavá, a nedá se na ní jednoznačně odpovědět, zpracovali jsme přehled možností chlazení, podle které se dá vytušit, který ze systémů je právě pro konkrétní realizaci vhodný a naplnil žádaná očekávání.

Přívod nočního chladného vzduchu

Domy a chlazeníU rekuperačních jednotek se velice často objevují v regulačních možnostech jednotky tzv. noční větrání nebo předchlazování venkovním vzduchem.

Po prvním sezóně je drtivá většina klientů rozladěna, protože očekávali obdobný efekt jako od klimatizace samotné. Proč tomu tak je a proč to vlastně vůbec nepomáhá? Jak to?

Toto odborné pojmenování zamotá koncovému uživateli hlavu. Princip nočního předchlazení pomocí jednotky je úplně stejný, jako když za horkých letních dní všichni čekají cca na 22:00 hodinu, kdy teploty padají k 18 ℃ a otevírají všechny okna a dveře jen aby se domů dostalo co nejvíce studeného vzduchu. Takže všichni ze zkušenosti víme, že to funguje, pouze pokud není tropická noc a efekt ochlazení vzduchu v bytě je dosti mizivý.

Větrací jednotka s chladičem vs. klimatizace.

Domy a chlazeníPokud už přistoupíme ke strojnímu chlazení během celého dne, budeme se rozhodovat, jak tento systém bude koncipován z pohledu zdroje chladu, ovládání, rozvodů atd.

Prvním krokem tedy je, který systém pro chlazení zvolíme. Tato volba záleží na vlastní představě klienta, co si pod chlazením přesně představuje.

Podle hlavních bodů, uvedených níže, si můžete porovnat, který z typů chlazení je pro konkrétní realizaci vhodný. Pokud jsou i tyto body pro vás nejasné a i nadále nevíte, která varianta je pro Vás nejvhodnější, rozepíšeme klíčový výběr dále v článku.

Očekávání, které vedou k řešení pomocí KLIMATIZACE:

 • Udržování celodenně nízkých teplot v konkrétní místnosti (např. 21 °C).
 • Chlazení pouze několika vybraných místností z celého bytu; nebo zajištění různých teplot v jednotlivých pokojích (např. obývací pokoj 21 °C; ložnice 18 °C, pracovna 24 °C, dětské pokoje bez chlazení).
 • K bytu nechci používat/pořizovat stínící prvky (jako jsou předokenní žaluzie, markýzy, pergoly aj.).
 • Vyžaduji vyšší chladící výkony (tzn. domy a byty o velké ploše; velké zisky během léta; stavby s vyšší energetickou náročností).

Očekávání, která vedou k řešení pomocí vzduchotechniky:

 • Udržování teploty vyhovující normám, bez striktního udržování (např. v rozmezí 23 - 26 °C).
 • Nevadí mi chlazení celého prostoru najednou, ve kterém jsou rozvody vzduchotechniky (Na stejnou teplotu chladím obývací pokoj, ložnici, pracovnu, dětské pokoje. Pokud jsou v potrubí klapky, můžu uzavřít část místností v domě.).
 • U bytu budu používat/pořizovat stínící prvky (jako jsou předokenní žaluzie, markýzy, pergoly aj.).
 • Stavba ve vyšším standardu – nízkoenergetické a pasivní domy (eliminace zisků; kvalitní izolace a větší tloušťka izolací).

Dle vašeho očekávání vedou na jednu nebo druhou variantu. Zároveň by po prvních úvahách jednoho nebo druhého systému by objekt měl posoudit odborník, zda jsou představy investora v technických možnostech zařízení či nikoliv.

Jaké výhody vidíte, jako výrobci vzduchotechniky s chlazením, oproti klimatizačním zařízením?

Předešlá otázka může klamně vrhat na systém chlazení přes vzduchotechniku drobný stín, že není schopná oproti klimatizaci tak kvalitně chladit a docílit požadovaného komfortu. Je tomu skutečně tak? Proč by tedy lidé měli volit chlazení pomocí vzduchotechniky?

Pro chlazení přes vzduchotechnickou jednotku hovoří řada pozitiv, které klimatizační systém postrádá. Mezi hlavní patří:

 1. U místností, zchlazovaných pomocí vzduchotechniky, nedochází ke zvýšení hlučnosti během provozu.
 2. Prostředí není tolik náchylné na podchlazení (obdobný problém, jako u chlazení v automobilech). Nedochází ke chlazení vzduchu jeho podchlazením, což u klimatizace ano.
 3. Klimatizační zařízení neřeší vydýchaný vzduch. Pouze chlazení bez zajištění přívodu čerstvého vzduchu - dlouhodobě nelze použít. Kdežto chlazení přes větrací jednotky Vám zajistí čerství chladný vzduch.
 4. V objektu se využije potrubní síť víceúčelově (větrání; chlazení; větrání s chlazením). Zde je jen důležité, aby rozvody byly IZOLOVÁNY a byl přizpůsoben počet výdechů.

Jaké větrací jednotky jsou pro chlazení vhodné? Co musí obsahovat?

Chladit pomocí chladiče umí defakto každá jednotka. Nejde ovšem o chladič, ale o množství větracího vzduchu, která má Vámi vybraná jednotka k dispozici.

Pokud je množství větracího vzduchu do 300 m3/h jednotky DUPLEX EC5. a ECV5.RD5 tak efekt ochlazení bude stejný, jako když si napustíte plnou vanu horké vody (byt / dům), stále necháte přitékat teplou vodu (slunce) a skleničkou 0,2 l budete přilévat studenou vodu do vany. Za jak dlouho budete mít chladnou vodu?

Aby ochlazování pomocí rekuperačních jednotek mělo smysl:

 1. Musí jednotka umět rekuperovat chlad (snížení potřebné energie pro chlazení přívodního vzduchu do objektu).
 2. Musí mít větší vzduchový výkon (fy ATREA doporučuje průtok alespoň 500 m3/h).
 3. Musí mít dostatečné dimenze potrubí, aby větší průtok nezpůsoboval průvan v místnostech nebo hluk při proudění vzduchu potrubím.
 4. Potrubní systém by měl podporovat cirkulaci vnitřního vzduchu (typicky řada DUPLEX R5 fy ATREA, nebo větrací jednotky s RD5 regulací).

Rekuperační jednotka DUPLEX RB5Jednotky, které si tedy lze pořídit k tomuto účelu jsou jednotky DUPLEX R5 – cíleně vytvořené pro zchlazování objektu:

 • Pokud už dopředu víme, že chceme chladit vyšším výkonem, doporučujeme zvolit variantu s řadou jednotek DUPLEX R5.
 • Jednotky R5, které mají zcela nezávislý cirkulační okruh pro chlazení (tento okruh v maximu má u nejmenšího modelu výkon 700 m3/h) a je schopný přenést dostatečné chladící výkony do objektu.

Celý článek najdete na TZB info.