Rekuperace vzduchu šetří náklady na vytápění

Chcete stavět nebo rekonstruovat dům či byt? Pokud přemýšlíte o stavbě nízkoenergetického či pasivního domu nebo se chystáte svůj dům rekonstruovat a chcete do budoucna ušetřit na provozních nákladech, měl by Vás rozhodně zajímat pojem rekuperace neboli zpětné získávání tepla (ZZT). Rekuperace vzduchu umožnuje využívat již získané teplo a ušetřit tak náklady na vytápění.

Rekuperace řeší problém
velkých energetických ztrát

Čerstvý vzduch je jednou ze základních potřeb člověka, jeho dostatečný přívod je nutné zajistit v bytech i rodinných domech. Při běžném větrání např. otevřenými okny dochází ale k velkým energetickým ztrátám.

Rekuperace tepla
s až 95% účinností

Pro jejich snížení je kromě dostatečného zateplení vhodné instalovat systémy řízeného větrání s rekuperací, které zajistí dostatek čerstvého vzduchu s minimálními energetickými úniky.

Schéma rekuperace

tip Zadejte vnitřní a venkovní teplotu vzduchu.

schema rekuperace

Teplota přívodního vzduchu 18oC

Teplota odpadního vzduchu -0,9oC

22oCVnitřní teplota vzduchu [5 až 40oC]

-5oCVenkovní teplota vzduchu [-25 až 20oC]

95%

Účinnost

[0 až 100%]

Při využití rekuperace stačí dohřívat přívodní vzduch pouze o 4oC
místo o 27oC. Ušetříte dohřev o 24oC

* Poznámka: Uvedený výpočet je pouze orientační a nezohledňuje nerovnoměrné průtoky a možnou kondenzaci.

Účinnost rekuperace tepla neboli využití odpadního tepla pro předehřev chladného, čerstvého vzduchu se reálně u běžných vzduchotechnických zařízení pohybuje od 50 do 90 %, s jednotkami DUPLEX společnosti ATREA dosáhnete účinnosti rekuperace vzduchu od 80 do 95 %.