Rozhovor s dalším majitelem využívajícím systém ATREA
Podrobnosti ke stavbě a použité technologii
Vlastník – pan B. (Bohumín) si v roce 2016 (kolaudace) postavil dvoupodlažní dům.
Hlavním zdrojem pro otopnou soustavu je kondenzační plynový kotel.
Do daného objektu je navržen systém řízeného větrání s rekuperací pomocí vzduchotechniky – jednotka typ DUPLEX 390 ECV4.
Mezi jakými zdroji vytápění jste se rozhodoval? Věděl jste od začátku o možnostech teplovzdušného vytápění a větrání?
Kondenzační plynový kotel byl v plánu od začátku stavby, o možnosti využití rekuperace jsem se dozvěděl až v průběhu realizace stavby.
Proč jste si nakonec pořídili systém větrání? Kdo vás na tuto myšlenku přivedl?
Prvotní informace o rekuperaci jsem se dozvěděl na výstavě Infotherma, kde jsem získal základní informace. Kolega z práce, který řešil možnost využití rekuperace mi, doporučil pana K., který mi vysvětlil veškeré podrobnosti a následně jsme se domluvili na spolupráci. Plánovali jsme potomka a jelikož ovzduší není v Moravskoslezském kraji nejlepší, tak jsme se rozhodli pořídit si větrání s rekuperací.
Jak vnímáte přidanou hodnotu řízeného větrání?
Úspora nákladů na vytápění, možnost pohodlně vyvětrat celý dům, možnost využití vnitřní cirkulace pro rozvod tepla od krbu do ostatních místností.
Pozn. výrobce: systém větrání je doplněn o přepínací klapku na trase sání venkovního vzduchu + doplněno cirkulační potrubí pro nasávání vzduchu od krbu. Jednotka pak umožňuje na manuální sepnutí protáčení vnitřního vzduchu bez větrání. Souběh větrání + cirkulace není možný.
Co hlučnost zařízení - budoucí vlastnící mají vyloženě obavy, že kvůli hluku nebudou moci spát nebo je bude obtěžovat. Jaké jsou vaše zkušenosti?
Technickou místnost máme umístěnou v prvním patře, kde máme dětské pokoje a ložnici. Pokud rekuperace běží do 40 % výkonu, tak jednotka není slyšet, dokonce ani v noci. Při vyšším výkonu jde slyšet pouze snesitelné šumění.
Jak jinak byste charakterizoval vlastnosti/charakter řízeného větrání např. lidem, kteří tyto zkušenosti nemají?
Pohodlné větrání domu bez nutnosti otevíraní oken.
Máte systém od roku 2016. Jaké problémy se u systému během let vyskytly? Ev. jak dlouho trval servisní zásah?
Rekuperaci máme čtvrtým rokem a zatím jsme spokojeni, vše běží bez problému.
Po zkušenostech, které máte - pořídil byste si řízené větrání znovu?
Rekuperaci bych si určitě pořídil znovu, zvlášť v Moravskoslezském kraji, kde je nejhorší ovzduší, tak aspoň nějaká malá možnost „filtrovat" vzduch. Trochu mě zklamalo noční předchlazení, myslel jsem si, jak v letních měsících vychladím přes noc dům, ale je tam nastaven nějaký rozdíl teplot, který je v létě těžko dosažitelný, takže rekuperace v tomto režimu přes noc moc neběžela.
Pozn. výrobce: Bohužel většina klientů nerozlišuje při chlazení/zchlazování, zda se jedná pouze o teplotu přívodního vzduchu, anebo jakým vzduchem a průtokem zajistí požadovanou teplotu v prostoru. Projektant by měl upozornit co jim systém přinese. Pro řízení vnitřní prostorové teploty v domech slouží řada jednotek DUPLEX R_, která obsahuje nezávislou vnitřní cirkulaci s chladičem. Vychladit dům pouze větracím nočním vzduchem nedocílíme, pokud bude průtok pouze na hygienickém minimu.
Konkrétně jsme tomuto tématu věnovali v samostatném článku nazvaném Řízené větrání a chlazení dostupný zde.
Návrh na zlepšení
Hodně bych využil funkci časovač, kdy bych si při odchodu z domu nastavil, že má jednotka větrat na určitý výkon a po určitou dobu, např. hodinu na 100%.
Pozn. výrobce: Jednotky 4 řady EC/ECV se dodávaly ve dvou variantách regulací. 1 – regulace analogová (ta není programovatelná), 2 - digitální (tedy programovatelná). Pokud tedy byla zvolena levnější analogová regulace, není možné využít požadované programování v čase. Již na začátku je potřeba si zvolit jednotku, byť dražší, ale s digitální regulací, která i v budoucnu umožňuje více variant řízení, či zapojení dalších čidel. Z tohoto důvodu doporučujeme konzultace s našimi techniky, kteří vysvětlí výhody nebo doporučí konkrétní regulaci do objektu.
Několikrát se nám už stalo, že jsme při odchodu kolem poledne nastavili jednotku na větrání a při příchodu večer domu jsme měli zápach v celém domě, protože někdo začal topit, něco pálit nebo třeba i grilovat.
Pozn. výrobce: Bohužel větrací jednotky nedokážou čerstvý vzduch vytvořit, jsou pouze nositelem venkovního vzduchu. Pro optimální vyhodnocení vzduchu a jeho vypínání může sloužit řízení podle CO2. V případě, že majitelé opustí byt, jednotka sníží koncentraci na čistý vzduch 600 PPM a dále přeruší větrání. Jednotka znovu naběhne po návratu domů, kde bude stále čerstvý vzduch (není ničím znehodnocen). Pokud je venkovní vzduch často znečištěn a uživatelé si přesto přejí větrat, je možné využít filtry s uhlíkem, či boxů s aktivním uhlím. Uhlí vzduch částečně upraví / zbaví pachů. S touto filtrací je nutné počítat již při projektu, protože představuje značnou tlakovou ztrátu.