Rozhovor s dalším majitelem využívajícími systém ATREA

Podrobnosti ke stavbě a použité technologii

Vlastník – pan Andrej T. (Olomoucký kraj) si před téměř 3-mi lety postavil přízemní rodinný dům s podkrovím (kolaudace v roce 2015).

Hlavním zdrojem pro otopnou soustavu je vestavěný elektrický ohřívač v teplovzdušné jednotce DUPLEX v kombinaci s teplem od krbových kamen.

Do daného objektu je navržen systém řízeného větrání s rekuperací a vytápění pomocí vzducho-techniky DUPLEX RB4-EC 650/350.

Rozhovor s majitelem využívajícími systém ATREA

Mezi jakými zdroji vytápění jste se rozhodoval? Věděl jste od začátku o možnostech teplovzdušného vytápění a větrání?
Ano, věděl. Rozhodoval jsem se mezi tepelným čerpadlem v kombinaci s teplovodním podlahovým vytápěním a teplovzdušným vytápěním.

Proč jste si nakonec pořídili systém řízeného větrání? Kdo vás na tuto myšlenku přivedl?
Pro toto řešení jsem se nakonec rozhodl sám. Zjišťoval jsem si možnosti, jaké zdroje topení pořídit do nízkoenergetických a pasivních domů a jelikož vím, že do těchto domů patří mimo jiné řízené větrání, tak jsem ho pouze doplnil o systém vytápění. Také pořizovací náklady byly v tomto případě nižší.

Jaké byly první zkušenosti se systémem teplovzdušného vytápění? Je ovládání složité?
První zkušenost byla bezproblémová. Ovládání je jednoduché a nastavíte si, kdy chcete větrat či topit a pak se vlastně už o nic ani nestaráte. Je pouze potřeba vychytat, co Vám nejvíce vyhovuje (jak často větrat a nakolik vytopit RD) a podle toho si to donastavit.

Jak vnímáte přidanou hodnotu řízeného větrání/vytápění?
Přidaná hodnota bez debat, čerstvý vzduch každou hodinu, pokud poklesne v RD teplota pod nastavenou, automaticky dotopí na Vámi zvolenou teplotu.

Co hlučnost zařízení - budoucí vlastnící mají vyloženě obavy, že kvůli hluku nebudou moci spát nebo je bude obtěžovat. Jaké jsou vaše zkušenosti?
Zkušenosti pozitivní, na střední otáčky bezhlučné, na plné otáčky v technické místnosti, kde je umístěna rekuperační jednotka, je to trošku slyšet, ale pouze zde. Jinak bez problému.

Jak jinak byste specifikoval vlastnosti/charakter řízeného větrání např. lidem, kteří tyto zkušenosti nemají?
Čistý čerstvý vzduch 24/7 během 365 dní.

Máte systém 3 roky. Jaké problémy se u systému během let vyskytly? Ev. jak dlouho trval servisní zásah?
Možná tomu nebudete věřit, ale zatím se nevyskytl žádný problém. Pouze si měním filtry, to je vše. A měním si je sám, je to naprosto jednoduché.

Po zkušenostech, které máte - pořídil byste si řízené větrání znovu?
Samozřejmě, bez toho by to dnes už nešlo.