Rozhovor s dalším majitelem využívajícím systém ATREA

Před nedávnem jsme přinesli první rozhovor s majitelem nemovitosti, která využívá systém ATREA. Z důvodu velkého zájmu nyní přinášíme rozhovor s dalším z majitelů nemovitosti, který vsadil na naše technologie.

Podrobnosti ke stavbě a použité technologii

Vlastník, pan Pavel B. (Stará Boleslav) si před 4 lety postavil dvoupodlažní RD (kolaudace v roce 2014). Dům je členěn do dvou částí, kde v 1NP jsou kanceláře a v 2NP bytová jednotka.

Hlavním zdrojem vytápění je plynový kotel v kombinaci se solárními panely. Do daného objektu je navržen systém řízeného větrání s rekuperací tepla pomocí jednotky Duplex 390/0 ECV4.A. Jelikož se jedná o jednodušší regulaci jednotky (bez zónování, přepínání apod.), je v každém patře instalována samostatná jednotka. Systém větrání je napojen na zabezpečovací systém domu pro optimalizaci řízení.

Mezi jakými zdroji vytápění jste se rozhodoval? Věděl jste od začátku o možnostech řízeného větrání, ev. teplovzdušného vytápění a chlazení?
Chtěl jsem co nejjednodušší systém, který se bude v domě dobře regulovat. Takže mám nakonec klasický kondenzační plynový kotel s radiátory, doplněný o 44 solárních trubic, takže od května do října je kotel vypnutý. Celý systém se doplnil o řízené větrání s rekuperací, aby byla technologie pro dům kompletní.

Proč jste si nakonec pořídil systém řízeného větrání? Kdo vás na tuto myšlenku přivedl?
Než jsme se pustili do stavby, tak jsem samozřejmě sháněl různé informace a studoval všechna možná pojednání o možnostech vytápění a pasivních domech. Ze zvědavosti jsem si pořídil měřák koncentrace CO2. Po proměření hodnot v bytě a v kanceláři mi bylo jasné, že i když často větráme, tak hodnoty CO2 dlouhodobě překračují maximální doporučované hodnoty. Rozhodl jsem se, že to takhle ve svém domě nechci.

Jak vnímáte přidanou hodnotu řízeného větrání/vytápění?
Lidé si do novostaveb často vymýšlejí různé vychytávky (např. shozy na prádlo rovnou do prádelny, led podsvícení podlah atd.), ale já jim vždy říkám, že pokud v novém domě nebudou mít rekuperaci, tak ať ho radši ani nestaví. To, že ušetřím za energii při vytápění je příjemné, ale ten pocit, když se ráno probudím a v celém bytě je čerstvý vzduch a nemusím se hned vrhat k oknům a větrat vydýchaný vzduch, je k nezaplacení!

Co hlučnost zařízení - budoucí vlastnící mají vyloženě obavy, že kvůli hluku nebudou moci spát nebo je bude příliš obtěžovat. Jaké jsou vaše zkušenosti?
Systém jsem se snažil rozvrhnout tak, aby byla v bytě jednotka co nejdál od ložnic, takže je umístěna v zádveří ve vestavěné skříni (viz fotografie). Pro rozvody jsou s ohledem na nízký hluk použity flexi hadice, které hluk utlumí. Další hluková opatření (tlumiče) v domě nejsou a jednotka je takřka neslyšná. I jednotka pro kancelář jede na mnohem větší výkon (6 osob), ale přesto je hluk z počítačů výrazně větší.

Jak jinak byste specifikoval vlastnosti/charakter řízeného větrání např. lidem, kteří tyto zkušenosti nemají?
Jak jsem již zmínil, za mě je to rozhodně skvělá věc - čerstvý vzduch, úspora energie, žádný hmyz, který by prolétl dovnitř atd. Jedinou nevýhodu teď pociťuji v tom, že když spím v hotelu anebo jsem někde na školení, tak se mi pocitově přestává dostávat kyslíku mnohem dříve - dobře vyvětrané prostředí je prostě návykové.

Máte systém 4 roky. Vyskytly se nějaké problémy během let? Ev. jak dlouho trval servisní zásah?
Systém jsem chtěl co nejjednodušší a zatím pracuje zcela bezchybně. Je napojen na výstup z alarmu, takže pokud jsme doma, tak běží, když odcházíme a zapneme alarm, tak se automaticky vypíná.

Po zkušenostech které máte - pořídil byste si řízené větrání znovu?
V každém případě! Jediné čeho lituji je, že v mé jednotce není klapka bypassu ovládaná servopohonem. Toto bych si příště dopřál.

pozn. výrobce:
funkce klapky by-pass: přepínání mezi rekuperací (tzn. přenosem energie do přívodního vzduchu) a přívodem pouze filtrovaného venkovního vzduchu bez teplotní úpravy. V případě automatizace se nastaví teplota, při které jednotka sama pozná kdy rekuperovat a kdy ne.